Z inicjatywą utworzenia nowego klubu Lions, może wystąpić do gubernatora Okręgu, istniejący już Klub Lions lub grupa obywateli zainteresowanych powołaniem Klubu.
Procedura postępowania
-
Skieruj do gubernatora Okręgu pisemną deklarację chęci założenia nowego Klubu podpisaną przez co najmniej 20 osób – przyszłych członków.
-
Gubernator nominuje jeden z istniejących Klubów Lions w Okręgu jako klub patronujący i powołuje dwóch certyfikowanych doradców (ang. Guiding Lionów) dla właściwego przygotowania Klubu do procedury rejestracji w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Klubów Lions i w Krajowym Rejestrze Sądowym.
-
O projekcie tworzenia nowego Klubu Lions gubernator informuje wszystkie Kluby w Okręgu poprzez witrynę internetową Okręgu i wydawane biuletyny informacyjne. Kluby mają prawo do przedstawienia swojej opinii o tym projekcie w ciągu 1 miesiąca od daty ukazania się informacji gubernatora.
Po tym terminie gubernator podejmuje decyzję w sprawie utworzenia nowego Klubu.
-
Nowy Klub odbywa zebranie w celu zatwierdzeniu statutu i podjęcia uchwały o przystąpieniu do Związku Stowarzyszeń jakim jest Okręg 121 Polska. Projekt statutu nowego Klubu, przed przekazaniem do Sądu Rejestrowego, należy przedstawić gubernatorowi do akceptacji.
-
Po zarejestrowaniu Klubu Lions w Polsce jako stowarzyszenia w oparciu o ustawę Prawo o stowarzyszeniach, gubernator występuje do Zarządu Międzynarodowego LCI w USA z wnioskiem o rejestrację w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Klubów Lions (LCI).
Nazwa Klubu musi składać się ze słów „Lions Club - nazwa miejscowości” w której Klub będzie miał siedzibę. Jeżeli w danej miejscowości istnieje już Klub Lions, każdy następny Klub do podanej wyżej frazy winien dodać dodatkowy wyróżnik słowny.
Kluby Lions w Polsce posiadają osobowość prawną (jako zarejestrowane w KRS stowarzyszenia).
|