Lions Charity Run, czyli pomaganie przez bieganie
- Szczegóły
- Opublikowano: 23 wrzesień 2021
- KasiaG
- Odsłony: 6150
W dniach 19-23 września 2021 r. odbył się Lions Charity Run. Na zaproszenie Mariusza Szeiba uczestniczył w nim Lion z Krotoszyna Jacek Zawodny. LCR to międzynarodowy bieg charytatywny. Biegło w nim 5 Polaków, 2 Niemców, 2 Rosjan i 2 osoby z Niemiec jechały na rowerach. Zawodnicy sztafetowo pokonywali dystans. Jego tegoroczna trasa wiodła z Berlina do Kaliningradu. 717 km tyle dzieli Berlin od Kaliningradu i taką właśnie trasę mieli do pokonania członkowie Lions Clubs biegacze z Niemiec Polski i Rosji. W tym roku pobiegli pod dwoma hasłami "Zawsze sąsiedzi, Teraz przyjaciele" i "Biegniemy aby pomóc dzieciom chodzić".Pierwsze hasło dotyczy już tradycyjnego budowania przyjaźni między narodami, które przyświeca naszej idei od 2013 roku. Drugie hasło wskazuje cele naszej tegorocznej zbiórki, zbieramy na wsparcie:
- Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi w Poznaniu, Polska
- Centrum Charytatywne "I believe in a miracle" w Kaliningradzie, Rosja
- Szpital dziecięcy w Al Hoceima, Maroko
Lions Charity Run to: ogrom pomocy dzieciom, które tego potrzebują. Biegli, „aby dzieci mogły chodzić”. Należy dodać, że ten bieg to też spotkanie wielu wspaniałych ludzi, ogrom emocji i mnóstwo dobrej energii.
„Ten bieg to też piękna idea współpracy i integracji międzynarodowej. Zawsze powtarzam sobie, że jestem zdrowy, a inni nie mają tyle szczęścia, więc jeśli mogę to pomagam. Biegnąc, łączę pasję z pomocą w szczytnym celu. Po prostu biegnę, dla tych, co nie mogą. Dla mnie to – pomaganie przez bieganie. Ten bieg dał mi dużo radości, entuzjazmu, pozytywnych emocji, pięknych spotkań i uśmiechu na twarzy z każdą "złotówką" na koncie pomocy dzieciom. Kieruję serdeczne podziękowania za lokalne wsparcie i pomoc dla: Lions Club Krotoszyn, Sklepu Zielarsko-medycznego „Dom Zdrowia” w Krotoszynie, Starosty Krotoszyńskiego Stanisława Szczotki i Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Krotoszynie, Teorii Biegania Marcina Witkowskiego” – powiedział Jacek Zawodny
Jacek Zawodny dodał też: „Wielu pyta mnie o aspekt sportowy. Dla mnie to był naprawdę bardzo fajny bieg, do którego przygotowywałem się od kilku miesięcy. Przebiegłem w 5 dni 5 półmaratonów. Sportowo pewnie bardzo dobrze, ale to nie było istotne. Najważniejszy był cel pomocy dzieciom. Kiedy zobaczyliśmy dzieci, które są po udarach i nie mogą chodzić to był dla nas wielki szok. Te dzieci wkładały mnóstwo energii, aby zrobić kilka kroków na egzoszkieletach, przejechać na specjalnych rowerach czy wózkach inwalidzkich. Łzy same cisnęły się do oczów. Każdy biegacz wiedział, że te kilometry dla zdrowych osób są niewielkim trudem w porównaniu z kilkoma krokami tych chorych i niesprawnych dzieci.”
Tak podsumował bieg komandor Mariusz Szeib na stronie Lions Charity Run na facebooku:„Przyczyniło się do tego wiele osób ze wspaniałym teamem biegaczy na czele. To wytrenowani, zakręceni pozytywnie fantaści, którzy co roku przemierzają setki czy tysiące kilometrów, aby pomagać żyć narodom w przyjaźni oraz pomagać dzieciom poszkodowanym przez los. Nie byłoby tego biegu, gdyby nie masa osób, która wspierała nas organizacyjnie, gościła nas w poszczególnych miastach z Danielem Isenrichem, Trostenem Steinke i Wilmą Gluecklich z Niemiec oraz Mikhailem Dudarevem, Leonidem Plitmanem i Mariną Barsegową z Rosji. Wspierały nas także władze miast znajdujących się na naszym biegowym szlaku. Nie dalibyśmy rady, gdyby nie nasi wspaniali i hojni sponsorzy. Nie sposób wymienić teraz wszystkich, ale wszystkim z całego serca dziękujemy. Część funduszy zebraliśmy podczas biegu. Największe jednak sumy zbieramy przez kilka miesięcy aż do końca roku. Jeśli nasz wysiłek znalazł uznanie w Waszych oczach, a los dzieci z porażeniem mózgowym nie jest Wam obojętny, prosimy wykupujcie wirtualne kilometry w cenie 1 km= 100 Euro. Można oczywiście więcej, można się też składać. Każdy z darczyńców otrzyma w podziękowaniu dyplom z autografem naszego złotego medalisty z Tokio Dawida Tomali. Przebiegliśmy 717 km, aby pomóc dzieciom chodzić. Czy i Wy im pomożecie? – dodał Mariusz Szeib
Zachęcamy do wsparcia naszego projektu pomocy dzieciom:
fot. arch. LCR
Biegamy i pomagamy
- Szczegóły
- Opublikowano: 19 grudzień 2020
- KasiaG
- Odsłony: 6906
Pomysł Charytatywnego Maratonu Biegowego powstał w wielkich sercach członków Lions Club Krotoszyn. Bieg miał zakończyć się tradycyjnym jarmarkiem bożonarodzeniowym "Złota Niedziela" w dn. 19 grudnia 2020 r. Ze względu na epidemię, po raz pierwszy od 30. lat, jarmark się nie odbył.
Kodeks etyczny Liona mówi o tym, żeby okazać pomoc i współczucie tym, którzy cierpią, wspierając moralnie i materialnie słabszych i potrzebujących. Natomiast podstawowa przyzwoitość nakazuje, aby nie myśleć tylko o sobie. Tym bardziej w tak trudnych czasach.
Służymy! I to hasło nam również dzisiaj przyświecało. Inicjatywa została zorganizowana przez Lions Club Krotoszyn z okazji rocznicy 30-lecia klubu, które będzie obchodzony w 2021 r.
- Na Rynku Krotoszyńskim funkcjonujemy od 30 lat. Przez 30 lat organizowaliśmy festyny „Złota Niedziela”, na których zbieraliśmy środki na charytatywną działalność Klubu. Pieniądze wydawaliśmy w lokalnym społeczeństwie, głównie osobom potrzebującym. Trwa to do dzisiaj. Ideą "lionizmu" jest "We serve", czyli "Służymy" i to hasło nam również i dzisiaj przyświecało. Pomysłodawcą i osobą odpowiedzialną za przeprowadzenie maratonu był klubowy kolega – Jacek Zawodny. Biegacze pokonali dystans 42 km 195 m po trasie 4 gmin: Jarocin - Koźmin Wielkopolski – Rozdrażew - Krotoszyn.”– powiedział Prezydent Lions Club Krotoszyn Zbigniew Romała.
Każdy z biegaczy „przeniósł” na nogach ponad 2 tys. zł. Przez ponad 4 godziny udało się uzbierać ponad 22 tys. zł! Kilka dni po zakończeniu biegu, kwota wzrosła i przekroczyła 27 tys. zł! Uważam, że to jest sukces. Te pieniądze, dzięki tym wspaniałym ludziom, biegaczom, pozwolą Madzi odbyć rehabilitację w 2021 r. Z tego powodu bardzo się cieszymy.
Maraton przebiegał bardzo sprawnie. Przebiegliśmy trasą 42,2 km przez cztery gminy z Jarocina, przez Koźmin Wielkopolski i Rozdrażew do Krotoszyna. Biegliśmy razem, równo. Nie było żadnych kryzysów. Z małą przerwą na posiłek w Koźminie Wielkopolskim.
- W tak trudnym czasie, jakim są ograniczenia w czasie pandemii, potraficie się zorganizować i zachęcać naszych mieszkańców, właśnie do takich inicjatyw, żeby pomagali. Gratuluję i życzę zdrowia, a z okazji jubileuszu, który się zbliża wytrwałości i kolejnych takich inicjatyw – mówiła radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Joanna Król-Trąbka.
Przekonałem się, że biegając można pomagać. Podczas maratonu poznałem wielu wspaniałych ludzi, dzięki którym zebraliśmy środki na rehabilitację dziewczynki z Krotoszyna.
To najlepszy prezent jaki można ofiarować drugiemu człowiekowi tuż przed Świętami Bożego Narodzenia.
Jacek Zawodny(Lions Club Krotoszyn)
biegacz
fot. Łukasz Cichy
"Złota Niedziela" po raz XXVIII
- Szczegóły
- Opublikowano: 15 grudzień 2019
- KasiaG
- Odsłony: 6338
W dniach 14 i 15 grudnia 2019 roku - już po raz 28 - na Krotoszyńskim Rynku odbył się Jarmark bożonarodzeniowy "Złota Niedziela" z Lions Club Krotoszyn. Członkowie stowarzyszenia wraz z rodzinami, przygotowali stoiska z kulinariami, ozdobami świątecznymi, jemiołą, choinkami, a także grillem, gulaszem z dziczyzny. Był rónież food truck, który serwował pyszne burgery z dziczyzny. Co roku podczas kiermaszu można wziąć udział w loterii fantowej. Tym razem nagrodą główną była hulajnoga elektryczna.
Chcieliśmy, w ten magiczny czas, dzielić się dobrem z tymi, którzy tego potrzebują ipozyskać środki finansowe na nasze projekty, które realizujemy w myśl idei "We Serve" – Służymy. W sobotę wszystkim przybyłym na jarmark czas umilały występy artystyczne dzieci z przedszkoli z powiatu krotoszyńskiego, Biernat Famili Bandu, zespołu Folklor Błonie oraz chóru szkolnego AKORD.
W ramach imprezy w niedzielę zorganizowano I Powiatowy Przegląd Pastorałek i Piosenek Świątecznych pod patronatem Prezydenta LC Krotoszyn.
14 i 15 grudnia spotkaliśmy się na krotoszyńskim rynku, aby wspólnie pracować, świętować i pomagać, tym których los nie oszczędził. Wszystko po to, aby pozyskać dochód, który pozwoli sfinansować, już po raz siódmy, kolonie dla dzieci w trudnej sytuacji materialnej i z rodzin zastępczych z terenu powiatu krotoszyńskiego, a także zakup sprzętu rehabilitacyjnego. Dzięki ofiarności mieszkańców, którzy odwiedzili nasze stoiska, udało się uzyskać dochód w wysokości 12.000 złotych,który w całości zostanie przekazany na powyższy cel.– powiedział Jacek Zawodny z Lions Clubu Krotoszyn.
Wyniki I Powiatowego Przeglądu Pastorałek i Piosenek Świątecznych pod patronatem Prezydenta Lions Club Krotoszyn:
Grand Prix– Wiktoria Łukowiak (SP Smolice) – nagroda 500 zł
Nagroda główna kat. zespół: (Folklor Błonie) – nagroda 300 zł
Nagroda główna kat. indywidualni wykonawcy: Bianka Brenk (SP 5 Krotoszyn) – nagroda 300 zł
Wyróżnienia:
Joanna Wojcieszyńska (SP Stara Obra) – 100 zł
Antonina Garsztka (SP Stara Obra) – 100 zł
Marat Rak, Joanna Baba (SP 8 Krotoszyn) – 100 zł
Zespół Muzyczny (SP Roszki) – 100 zł
Filmy autorstwa Franciszka Kurzawy:
I Powiatowy Przegląd Pastorałek i Piosenek Świątecznych: https://www.youtube.com/watch?v=r5Spj42OaUQ
Jarmark bożonarodzeniowy Złota Niedziela 2019: https://www.youtube.com/watch?v=TPfPsuxlBsY
Film autorstwa Aleksandry Figlak „Gazeta Krotoszyńska”
https://www.facebook.com/GazetaKrotoszynska/videos/2184351405204412/
Patronat medialny nad imprezą objęła Gazeta Krotoszyńska
tekst: Jacek Zawodny
fot. Piotr Janiak
LC Krotoszyn
CHARYTATYWNY MARATON BIEGOWY
- Szczegóły
- Opublikowano: 02 grudzień 2020
- KasiaG
- Odsłony: 4941
Na południu Wielkopolski znajduje się niespełna 30-tysięczny Krotoszyn, w którym od prawie 30. lat działa męski Lions Klub. Funkcjonuje on dzięki systematycznej pracy i aktywności swoich członków. Został założony 6 lutego 1991 przez LC Wienhausen – Flotwedel z Dolnej Saksonii.
Dzisiaj w szeregach krotoszyńskich lwów jest 29. członków. Jesteśmy ludźmi nadzwyczaj aktywnymi o różnych profesjach. Są wśród nas: menedżerowie, lekarze, prawnicy, nauczyciele i przedsiębiorcy. Jedno nas łączy – chęć pomocy potrzebującym w naszym regionie.
Swoją główną aktywność klub skupia na pomocy dzieciom. Jest ona widoczna w wydarzeniach i akcjach, które od lat prowadzimy. Od wielu lat cyklicznie organizujemy Andrzejki i Bal Karnawałowy, w których biorą udział nasi przyjaciele, sympatycy i darczyńcy. W ten sposób integrujemy krotoszyńskie środowisko ludzi sukcesu, którzy chcą uczestniczyć w filantropijnych działaniach klubu, tym samym pomagając potrzebującym w powiecie krotoszyńskim.
Krotoszyńskie dzieci wiedzą, że my Lioni zawsze znajdziemy dla nich czas podczas Mikołajek, kiedy odwiedzamy oddział dziecięcy szpitala powiatowego czy organizujemy festyn z okazji Dnia Dziecka. Zawsze obdarowujemy ich upominkami i swoim postępowaniem pokazujemy, że są ludzie, którzy nie pozostają obojętni na los tych najmniejszych.
Zrealizowaliśmy kilka projektów dla dzieci m.in.: współfinansowanie zakupu samochodu do transportu dzieci Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Konarzewie, organizowanie kolonii dla dzieci z rodzin ubogich, finansowanie turnusów rehabilitacyjnych, organizowanie olimpiad językowych, a dla uzdolnionej młodzieży z rodzin ubogich przygotowaliśmy system stypendialny pomagając im rozwijać ich talenty.
Staramy się przeciwdziałać przemocy w rodzinie poprzez wyposażenie Niebieskiego Pokoju w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Krotoszynie i finansując wyposażenie pomieszczeń dla dzieci dotkniętych przemocą w rodzinie. Ponadto nasze działania umożliwiły zakupu pomp infuzyjnych dla krotoszyńskich hospicjów.
Współpracujemy również z klubami z Niemiec, Danii, Francji i Rumunii, realizując wspólne projekty. Cyklicznie organizujemy wydarzenia dla swoich członków m.in.: spływy kajakowe, coroczne spotkania z Paniami, spotkania opłatkowe, Andrzejki i Bal Karnawałowy. Wielu naszych działań nie moglibyśmy zrealizować, gdyby nie środki finansowe, jakie staramy się pozyskać m.in.: z darowizn, od sponsorów, darczyńców, poprzez organizację koncertu, imprez charytatywnych i jarmarku bożonarodzeniowego „Złota Niedziela”.
Od 2010 roku jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego, a pozyskiwanie 1% podatku, co umożliwia nam w znaczący sposób realizować nowe pomysły. W obecnej kadencji 2013/2014 tworzymy projekt: „Zakup sprzętu do Sali Doświadczania Świata dla Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Krotoszynie”.
Zawsze jesteśmy tam, gdzie są potrzebujący i pomagamy tym, których los nie oszczędził.
Każdy widzi i wie jak trudne mamy czasy, ale ratowanie zdrowia nie może czekać. Stąd powstał pomysł na CHARYTATYWNY MARATON BIEGOWY. Nasz maraton miał zakończyć się podczas jarmarku bożonarodzeniowego „Złota Niedziela”, który od prawie 30 lat organizujemy na krotoszyńskim Rynku. Jednak pandemia pokrzyżowała nam plany i jarmarku nie będzie, ale bieg, chociaż w dostosowanej formule do warunków sanitarnych, odbędzie się. Ten bieg to będzie walka zawodników o pokonanie własnych słabości, ale co najważniejsze walka o powrót do zdrowia 7-letniej Madzi Namysł, która choruje na SMA – rdzeniowy zanik mięśni.
Kodeks etyczny Liona głosi, żeby okazać pomoc i współczucie tym, którzy cierpią, wspierając moralnie i materialnie słabszych i potrzebujących. Natomiast podstawowa przyzwoitość nakazuje, aby nie myśleć tylko o sobie. Tym bardziej w tak trudnych czasach.
„Pomysłodawcą i osobą odpowiedzialną za przeprowadzenie maratonu jest klubowy Kolega – Lion Jacek Zawodny (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
, tel. 605 438 448). 15 września br. Klub zatwierdził ten projekt. Podczas maratonu chcemy promować idę lionizmu, uczcić 30-lecie istnienia klubu i zbierać środki na pomoc chorej Madzi Namysł.
W internecie zostało założone wydarzenie na facebooku (CHARYTATYWNY MARATON BIEGOWY)
https://www.facebook.com/events/414414776619429/?active_tab=discussion
został wykonany plakat i założone konto na siepomaga https://www.siepomaga.pl/madzia-namysl
Biegacze pokonają dystans 42 km 195 m w ok. 4 godziny po trasie 4 gmin: Jarocin, Koźmin Wielkopolski, Rozdrażew i Krotoszyn. Wybiegną w dn. 19 grudnia br. o godz. 11.00, z Galerii Jarocińskiej (ul. Wrocławska) w Jarocinie a zakończą na Rynku w Krotoszynie około godz. 15.00-15.30. Zachęcam Was do pomocy i wsparcia naszego klubowego projektu. Szczegóły będą zamieszczane na stronie klubu www.krotoszyn.lions.org.pl, okręgu, na wydarzeniu na facebooku i zostaną wysłane do „Liona.” – Zbigniew Romała, Prezydent w kadencji 2020-2021, Lions Club Krotoszyn
Rdzeniowy zanik mięśni jest chorobą postępującą, która odpowiada za osłabienie a następnie zanik mięśni oraz liczne powikłania związane z chorobą i zanikiem mięśni.
Madzia nie stoi sama, porusza się na wózku inwalidzkim (w pomieszczeniach domu), wózku elektrycznym (poza domem, w terenie). Do postawy w pionie potrzebuje pionizatora oraz gorsetu sztywnego (koryguje skoliozę i lordozę), długich protez (do prostowania nóżek i rozciągania przykurczy). Kluczową rolę w życiu Madzi pełni systematyczna rehabilitacja, turnusy rehabilitacyjne oraz wszelakiego rodzaju technologie wspomagające, które muszą być dostosowane do potrzeb wieku, wagi i wzrostu.
Od maja 2019 r. dziewczynka przyjmuje lek na SMA – Spinraza (Nusinersen), którego zadaniem jest zatrzymanie postępu choroby. Nie wyleczy Madzi z SMA, gdyż jest to choroba genetyczna, ale poprawi komfort życia. Aby jak najpełniej wykorzystać działanie Spinrazy potrzeba wzmożonej rehabilitacji, częstszych turnusów (4 w roku), odpowiedniego sprzętu, aby systematycznie zmniejszać powstałe już powikłania i pomóc lekowi w pełni działać.
- Gdy mówię mojej córce, że nie możemy pojechać na turnus rehabilitacyjny, bo nie mamy pieniędzy, pęka mi serce. Magda płacze, a ja nie mogę nic zrobić. Dla niej rehabilitacja i turnusy to jedyna szansa na możliwie jak najdłuższe powstrzymanie choroby. Choroby, która niszczy mięśnie. Neurolog, fizjoterapeuta, pulmunolog, ortopeda. To dopiero początek listy specjalistów, którzy opiekują się Madzią. Córka słabnie na naszych oczach, z trudem przemieszcza się na wózku, ma problemy z utrzymaniem tułowia. Często pyta, kiedy będzie chodzić lub mówi, że gdy zacznie już chodzić, to będzie nam pomagać, będzie skakać, biegać i jeździć na rolkach z koleżankami. Niewinne, beztroskie i zwyczajne dziecięce marzenia powodują, że nasze dorosłe serca pękają na pół. Nie możemy się poddać, musimy dalej walczyć o każdy ruch, gest, oddech naszej pociechy. Madzia jest dzielna, zapał i pogodę ducha ma chyba większą od nas. Musimy zrobić wszystko, żeby ratować jej dzieciństwo. Rehabilitacja i specjalistyczne sprzęty pochłaniają ogromne kwoty. Potrzebujemy m.in. podnośnika i przede wszystkim – turnusów rehabilitacyjnych. – Karolina, mama Madzi.
Przekonałem się, że biegając można również pomagać. Podczas charytatywnego biegu Freedom Charity Run w Poznaniu poznałem wielu wspaniałych ludzi. Wiem też, że pozytywnych ludzi można poznać każdego dnia, a CHARYTATYWNY MARATON BIEGOWY takich zgromadzi. Jestem pewien, że wspólnie możemy stworzyć Team, który zbierze środki finansowe na pomoc potrzebującemu dziecku z Powiatu Krotoszyńskiego.
Jacek Zawodny (biegacz)
Lions Club Krotoszyn
fot. www.fotosa.pl
fot. Karolina Beczek
Jacek Wójcicki w Krotoszynie
- Szczegóły
- Opublikowano: 13 kwiecień 2019
- KasiaG
- Odsłony: 6174
W sobotę 13 kwietnia 2019 r. w kinie Przedwiośnie odbył się koncert charytatywny, na którym wystąpił Jacek Wójcicki. Dochód z imprezy zostanie przeznaczony na pomoc dla osób ciężko dotkniętych przez los – mieszkańców naszego powiatu. Organizatorem koncertu był Lions Club Krotoszyn, we współpracy z Krotoszyńskim Ośrodkiem Kultury.
Jacek Wójcicki to wszechstronnie uzdolniony aktor i piosenkarz. Najwcześniej ujawnił swój talent w Piwnicy pod Baranami – kabarecie literackim w Krakowie. Na jego repertuar składają się piosenki pisane głównie przez krakowskich poetów i kompozytorów. Występuje też w scenkach rodzajowych i charakterystycznych oraz parodiach o kabaretowym rodowodzie. Śpiewa zazwyczaj przy kameralnym akompaniamencie skrzypiec i fortepianu.
Jest obdarzony talentem aktorskim i głosem o charakterystycznej tenorowej barwie, porusza się z łatwością po wielu gatunkach i stylach muzycznych. – Jacek na scenie staje się fascynującym demonem wesołej i smutnej piosenki. Idźcie popatrzeć, jak występuje! Podziwiajcie! Zaproście do domu! – tak zapowiadał go w Piwnicy pod Baranami Piotr Skrzynecki, jej legendarny założyciel i wieloletni dyrektor.
J. Wójcicki na co dzień występuje z największymi gwiazdami, m.in. Grażyną Brodzińską, Małgorzatą Walewską czy Beatą Rybotycką, z którą stworzyli własny recital. Bierze także gościnny udział w wielu projektach – „Nieszpory Ludźmierskie” Jana Kantego Pawluśkiewicza czy „Woła nas Pan” Włodzimierza Korcza. Jako aktora widzieliśmy go w takich filmach jak „Lista Schindlera” S. Spielberga czy „Ostatni dzwonek” M. Łazarkiewicza.
Artysta oczarował krotoszyńską publiczność. – Koncert był bardzo udany pod względem frekwencji i organizacji. Nie mamy jeszcze pełnej kwoty, jaką udało nam się uzyskać ze sprzedaży biletów. W najbliższym czasie wydamy oświadczenie, w którym poinformujemy o zebranej kwocie – powiedział Jacek Wybierała z Lions Clubu Krotoszyn.
(NOVUS); Tekst i foto Gazeta Lokalna Krotoszyn